Wieża widokowa na Modyni

Fot. P. Mucha

Modyń jest jednym z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego. Posiada dwa wierzchołki o wys. 1028,5 m i 1026,5 m oddzielone płytką przełęczą. Znajduje się na terenie pięciu miejscowości: Młyńczyska, Zalesie, Zbludza, Wola Kosnowa i Kicznia. Nie jest górą typową dla Beskidu Wyspowego, gdyż tworzy trzy grzbiety: południowy, zakończony wzniesieniem Okrąg w Kamienicy, długi południowo-wschodni opadający poprzez przełęcz Cisowy Dział, Jasieńczyka, Klończyka i Spleźnię do miejscowości Jastrzębie, również południowo-wschodni, opadający do Łącka i zakończony wzniesieniami Piechówka i Skalica.

Pomiędzy dwa południowo-wschodnie grzbiety wcina się dolina Zakiczańskiego Potoku (dopływ Czarnej Wody). Z Modyni spływa kilka potoków uchodzących do Zbludzy, Jastrzębika lub Czarnej Wody (wszystkie są w zlewni Dunajca). Stoki północne Modyni są bardziej strome od południowych. Obecnie Modyń jest niemal całkowicie porośnięta lasem.

Modyń szczególnie okazale prezentuje się od strony zachodniej. Jej zalesiony masyw przypomina stąd grzbiet wieloryba. Nazwa szczytu jest rodzaju żeńskiego (mówi się „na Modyni”). Dawniej nazywany był też Patryją – na jej szczycie znajdowała się bowiem drewniana wieża triangulacyjna wznosząca się ponad wierzchołkami drzew (wieże triangulacyjne w tym rejonie nazywano „patryjami”). Widok z niej był rozległy, wieża zbutwiała z czasem i w latach 80. powaliła ją wichura. Obecnie widoki z zalesionego szczytu Modyni są możliwe dzięki wybudowanej w 2021 roku wieży widokowej. Obiekt mierzy ponad 27 metrów. Po montażu wieży widokowej góra Modyń stała się licznie odwiedzana przez turystów. Na południowych stokach występuje kilkunastometrowa Jaskinia w Górze Modyń.

Rozległe widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry można podziwiać z polan na południowym stoku Modyni opadającym w stronę Woli Kosnowej z przysiółków Zagronki, Wierch Góry, Carchla oraz z polan nad Zbludzą. Sięgają one wysoko ponad 900 m n.p.m. Dobrym punktem widokowym na Tatry jest również niebieski szlak ze Zbludzy – odcinek drogi, po którym szlak skręca do lasu.

Kazimierz Sosnowski w swoim przewodniku po Beskidach Zachodnich tak pisze o Modyni:

 

„Dość daleko od kolei odsunięta i mało uczęszczana ta góra. Od północy stroma i dzika, buczyną aż po podłużny grzbiet zarosła. Po jej zachodnim podnóżu toczy się gościniec Tymbark-Zabrzeż, który między Zalesiem a Zbludzą przewija się przez malowniczą gardziel górską. Sama góra nie ma w sobie nic osobliwego, natomiast jej zalesiony wierzchołek daje widok niespodziewanie piękny. Ciągnie się bowiem na jego południowym skłonie duża, obsiana owsem polana (na tej wysokości rzecz wyjątkowa), z której w stronę południową widok nadzwyczaj daleki i okazały na trzy fale gór”.

Przewiń do góry
Skip to content