Trasa Wyścigu Przełęcz pod Ostrą

FOT. R. Ociepka

Wyścig Górski Limanowa – Przełęcz pod Ostrą to jedyne zawody w Polsce, które stanowią rundę FIA Europen Hill Climb Championship, a także Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Zawody te gromadzą rzesze kibiców z Polski jak i również z Europy. Warto nadmienić, iż na tego typu zawody przyjeżdżają całe rodziny i razem z zawodnikami (teamami) spędzają weekend na limanowszczyźnie oglądając rywalizację najszybszych pojazdów jednomiejscowych (m.in.: bolidy z torów F1), samochodów turystycznych i historycznych.

W latach 70-80 na naszych terenach rozgrywany był wyścig górski, który udało się „wskrzesić” Zarządowi Auto Moto Klubu w Limanowej oraz Starostwu Powiatowemu w Limanowej, czego wynikiem było zorganizowanie w 2009 roku 1 Wyścigu Górskiego w Limanowej.

Impreza ta organizowana jest co roku na odcinku przebudowanej drogi powiatowej K1609 Limanowa – Kamienica. Zawody podzielone są na 3 dni. W pierwszym dniu (piątek) odbywają się odbiory administracyjne oraz badanie techniczne samochodów (Miasta Limanowa). Kolejne dwa dni (sobota/niedziela – Stara Wieś – droga powiatowa K1609 Limanowa Kamienica) – to już czysta rywalizacja sportowa. Rywalizacja sportowa podzielona jest na etapy: podjazdy treningowe, podjazdy wyścigowe. Po pokonaniu trasy zawodnicy gromadzą się w górnym parku maszyn, gdzie oczekują na sprowadzenie na start w kolumnie za samochodem organizatora. 

Trasa w Limanowej jest najdłuższą trasą w Polsce – 5493 metrów, o średnim wzniosie 5,50%, a także najlepszą trasą do tego typu zawodów. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem zawodników z Polski oraz naszych sąsiadów Słowaków i Czechów, a po udanym debiucie
w kalendarzu Mistrzostw Europy zainteresowani są cyklicznym udziałem w zawodach zawodnicy m.in.: z Włoch, Austrii, Niemiec, Francji, Macedonii, Luksemburgu oraz Serbii.

Zawody charakteryzują się dużą widowiskowością, ponieważ odbywają się na jednej trasie, co jest dużym ułatwieniem dla fanów sportów samochodowych oraz obserwatorów w śledzeniu zmagań zawodników. Na trasie wyznaczone są bezpieczne miejsca, tzw. „widownie”, gdzie wszyscy kibice mogą bezpiecznie obserwować wyścig. Zawody tego typu należą do jednych z bezpieczniejszych dyscyplin sportów samochodowych, ze względu na zgromadzenie bardzo dużych sił zabezpieczenia zawodów, co np. w rajdach samochodowych jest trudne do zrealizowania w związku z ich długimi odcinkami specjalnymi.

Fot. P. Mucha

Przewiń do góry
Skip to content