Szlak Historyczny 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK im kpt. Juliana Krzewickiego

Fot. K. Bańkowski

Izba powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK oraz Gminy Słopnice. Wnętrze izby zostało wyposażone w eksponaty pochodzące z okresu II wojny światowej, odnalezione w czasie eksploracji terenów Mogielicy i obszaru Beskidu Wyspowego oraz pozyskane przez członków Stowarzyszenia.

Wnętrze izby zostało wyposażone w niemal większość przedmiotów pochodzących z okresu okupacji na obszarze Beskidu Wyspowego. Odtworzona została góralska izba z domu Dawców na os. Małgorzyca na Dzielcu w Słopnicach Górnych. Było to miejsce położone nieopodal zrzutowiska AK „Sójka 401”. Nie zabrakło wyposażenia w skrzynie i stare łózko z siennikiem. W Izbie znalazły się zasobnik ze zrzutów wraz z wyposażeniem, obok niego smrek na którym znajdują się zrzutowe spadochrony. Ściany izby zostały ozdobione fototapetami w formie oryginalnych zdjęć z okresu działalności żołnierzy 1 PSP AK na Ziemi Limanowskiej oraz w Gorcach. Szczególne wrażenie robi największa z fototapet, na której znalazła się fotografia z koncentracji żołnierzy AK z terenu całej limanowszczyzny. Wnikliwi obserwatorzy będą mogli odszukać krewnych wśród blisko 250 żołnierzy  z placówek AK: Dobra, Tymbark, Jodłownik, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Kamienica-Słopnice, Łukowica, Laskowa-Młynne, Limanowa oraz Ujanowice. Wnętrze izby zostało wyposażone w kilka gablot, które zawierają oryginalne materiały konspiracyjne, obiekty znalezione w czasie poszukiwań  i prac przy obozie „Wilka” na Mogielicy oraz części niemieckiego bombowca Heinkel He-111, dostarczone przez Pana Stanisława Florka, który rozbił się na stokach królowej Beskidu Wyspowego pod koniec stycznia 1944r. Prawdziwym rarytasem jest maszyna do pisania – ta sama na której pisał rozkazy ostatni komendant Obwodu AK Limanowa. Całość wieńczy panorama z Polany Stumorgowej w kierunku Gorców oraz diorama obozu partyzanckiego na Mogielicy. W 2020 roku do izby trafiła odnaleziona lufa, część działka lotniczego samolotu Heinkel, który rozbił się na zboczach Mogielicy podczas II wojny światowej.

Twórcy mają nadzieję, że Izba będzie zalążkiem lokalnej placówki edukacyjno-badawczej służąc, młodzieży szkolnej i akademickiej w poznawaniu historii regionu. Izba Pamięci będzie udostępniana dla turystów i pasjonatów historii w sezonie turystycznym.

Przewiń do góry
Skip to content