Stacja PKP w Kasinie Wielkiej

Fot. Kamil Bańkowski

Budynek stacji pochodzi z XIX wieku i jest najwyżej położoną czynną stacją kolejową w naszym kraju. Jako stacja kolejowa został on oddany w roku 1884 stanowiąc część Galicyjskiej Kolei Transwersalnej na trasie z Czadcy do Husiatyna. Przystanek osobowy zbudowany został w stylu neorenesansowym i do dnia dzisiejszego zachował on swój historyczny charakter. Na odcinku parterowym znajdowały się poczekalnie dla pasażerów, stanowiska kasowe i pomieszczenia zwiadowcy stacji i dyżurnego ruchu, na piętrze natomiast mieszkania służbowe dla personelu PKP.

Urokliwość stacji i bliskość skansenu kolejowego w Chabówce sprawiają, że chętnie pojawiają się tu znani reżyserzy filmowi. Kręcone były tu sceny do filmów takich, jak „Lista Schindlera”, „Katyń”, „Boże skrawki” czy „Szatan z siódmej klasy”. W ostatnim czasie stacja stanowiła plener dla historycznego serialu „Szpiedzy w Warszawie” a także do filmu „Piłsudski”.

Obok zlokalizowana jest Stacja Narciarska Śnieżnica w Kasinie Wielkiej z krzesełkowym wyciągiem narciarskim, na potrzeby której na terenie przystanku kolejowego w zimie tworzony jest parking dla samochodów.

Aktualnie budynek dworca kolejowego w Kasinie Wielkiej zaaranżowany został na 5 komfortowych, w pełni wyposażonych apartamentów 2-4 osobowych. Z okiennic budynku rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na stok narciarski i okoliczne szczyty. To doskonałe miejsce zarówno dla tych, którym zależy na błogim relaksie w ciszy, pośród beskidzkich krajobrazów, jak i tych, którzy preferują aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

W okresie wakacyjnym do Stacji Kasina kursują jedyne w swoim rodzaju pociągi retro z Chabówki, które są gratką nie tylko dla miłośników kolejnictwa, lecz wszystkich pasjonatów podróży. Poza wyprawami historycznym składem, turyści zwiedzić mogą również najciekawsze miejsca w okolicy oraz wziąć udział w plenerowych piknikach. Obiekt zlokalizowany jest zaledwie 50 metrów od wyciągu narciarskiego Kasina-ski.

Przewiń do góry
Skip to content