Skansen ” Na Jędrzejkówce”

Fot. Rafał Ociepka

Skansen na Jędrzejkówce oraz Zagroda na Jędrzejkówce oferuje turystom możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu na wsi, w otoczeniu pięknej przyrody, architektury i licznie zamieszkujących to miejsce zwierząt nie tylko domowych. Wizyta turystów w obiektach skansenu na Jędrzejkówce może stać się okazją do nostalgicznych wspomnień czasu dzieciństwa i młodości spędzonego bez telewizji, telefonu czy komputera. Pieczołowicie zrekonstruowane wnętrza chałupy, młyna, kuźni, spichlerzy czy innych obiektów pozwalają pokoleniu dzisiejszych seniorów uzmysławiać sobie skalę postępu i zmian na wsi, które nastąpiły w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat.

Dla odwiedzających grup Skansen oferuje możliwość zorganizowania zajęć o charakterze rekreacyjno-edukacyjnym jak np. warsztatów, które pozwolą naszym gościom przypomnieć sobie jak dawniej wypiekało się chleb, podpłomyki czy kołacze i jak smakowała ciepła jeszcze kromka chleba posmarowana własnoręcznie ubitym w maselnicy masłem. Obecność doświadczonego, pełnego pasji piekarza zapewnia dobrą zabawę i gwarantuje niezapomniane smaki. Zainteresowani mogą zamówić sobie degustację tradycyjnych wędlin i wędzonek wykonanych na miejscu i podanych wprost z wędzarni. Kulinarne atrakcje mogą zostać zwieńczone zabawą taneczną  z muzyką i wspólnym śpiewem piosenek z lat młodości.

           Zagroda na Jędrzejkówce to również miejsce gdzie można poznać motankę – pradawną, słowiańską lalkę motaną ze szmatek, wełny i sznurków czy ziarnuszkę – lalkę wypełnioną zbożem i posłuchać pasjonujących opowieści o tych wyjątkowych lalkach. W trakcie warsztatów każdy z uczestników ma możliwość wykonania własnej, niepowtarzalnej motanki czy ziarnuszki. Każdy z turystów może liczyć również na pomoc przy samodzielnym wykonaniu ozdób z siana, w tym wieńców zdobionych suszonymi ziołami kwiatami, które kiedyś stanowiły częstą ozdobę wiejskich chat. Do dyspozycji turystów znajduje się szereg obiektów, z których większość jest wolna od barier architektonicznych utrudniających dostęp osobom na wózku czy poruszających się przy wsparciu kulą czy laską. Wielkość pomieszczeń pozwala przyjmować grupy autokarowe tj. ok. 50-cio osobowe.

Jędrzejkówka jest otwarta na wszelkie propozycje i oczekiwania ze strony zainteresowanych tym miejscem i jego ofertą, starając się im sprostać oraz zapewnić aby pobyt u nas dostarczał wyjątkowych wrażeń i na długo pozostawał w pamięci naszych gości. Właściciele starają się aby każdy kto ich odwiedzi wyjeżdżał z zamiarem powrotu.

Przewiń do góry
Skip to content