Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna na górze Paproć

Fot. Kamil Bańkowski

Ścieżka Dydaktyczno – Przyrodnicza, mieszcząca się na górze Paproć, położona jest na terenie malowniczej Gminy Tymbark. Góra Paproć (645 m. n.p.m.) – lokalnie Rysia Góra lub Koszarska Góra- znajduje się w centralnej części Beskidu Wyspowego. Przez uroczysko poprowadzony jest zielony szlak turystyczny z Limanowej do Szczyrzyca. Jest tutaj również odcinek ścieżki edukacyjno-turystycznej 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Tymbarku oraz trasa rowerowa. W kaplicy pw. Matki Bożej Królowej Beskidów w okresie letnio-jesiennym odprawiane są nabożeństwa. Obok kaplicy stoi wysoki 20 m krzyż. Na południowo-zachodnim zboczu znajduje się symboliczna Droga Krzyżowa.

Ścieżka została oficjalnie otwarta podczas Rajdu Górskiego „Szlakiem Papieskim” na trasie Tymbark – Góra Paproć -Tymbark. Projekt turystyczno – edukacyjny powstały na terenie Gminy Tymbark to możliwość odbycia interesującej wycieczki oraz miłego spędzenia czasu wśród zieleni. Dziesięć tablic informacyjnych zamieszczonych na wyznaczonej, malowniczej trasie, zawiera informacje między innymi o drzewostanie, gatunkach lasotwórczych, ptakach i zwierzynie leśnej, grzybach oraz paprociach i mchach i charakterystykę tutejszego ekosystemu górskiego. Na trasie roztacza się również panorama przedstawiająca szczyty górskie: Mogielicę, Łopień oraz Modyń.

Projekt powstał przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży, jednak każdy turysta znajdzie tu mnóstwo interesujących informacji pozwalających lepiej poznać urokliwy region i środowisko Paproci. To wyjątkowe połączenie aktywnego wypoczynku, ekologii i nauki. Ważnym celem ścieżki edukacyjnej jest zwiększenie świadomości ekologicznej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia jak również tworzenie więzi z regionem i jego przyrodą.

Ścieżka Dydaktyczno – Przyrodnicza na górze Paproć, to szczególnie atrakcyjny punkt na turystycznej mapie Powiatu Limanowskiego i Gminy Tymbark. Warto odkryć tę malowniczą przełęcz, aby osobiście przekonać się, o zaletach, które zasłużenie zapewniły temu miejscu tytuł prawdziwej perły regionu. Wycieczka Ścieżką Dydaktyczno – Przyrodnicza na górze Paproć z pewnością na długo zapisze w pamięci każdego miłośnika natury i gór. Może też być znakomitą inspiracją dla kolejnych, wypraw po pięknych szlakach Beskidu Wyspowego.

Fot. Kamil Bańkowski
Przewiń do góry
Skip to content