Park Zofii Turskiej w Tymbarku

Fot. Kamil Bańkowski

W 2014 roku otwarto w Tymbarku park rekreacyjno-wypoczynkowy, znajdujący się obok przedszkola samorządowego. W chwili otwarcia nie posiadał nazwy. Zostały przeprowadzone konsultacje społeczne „w przedmiocie nadania nazwy urzędowej obszarowi zieleni urządzonej, obejmującemu alejki spacerowe, staw, urządzenia rekreacyjne, place zabaw i gier sportowych – „Park inż. Józefa Marka””. Większość osób zabierających głos w tej sprawie, zaproponowała nadanie nazwy: „Park Zofii Turskiej”.

Dla społeczności Gminy Tymbark bardzo ważnym miejscem w Tymbarku jest  Park Zofii Turskiej. Budowa parku i odsłonięcie okolicznościowego obelisku upamiętniającego Zofię Turską w roku 2015 było wyrazem wdzięczności i pamięci dla zasług, jakie położyła Pani Zofia w czasie, kiedy była prawowitą właścicielką tymbarskich dóbr ziemskich,  w latach 1924 – 1945. Jej szlachetne serce i wielokierunkowe działania na rzecz Ojczyzny i tymbarskiego środowiska zdecydowały o nadaniu Jej imienia parkowi.

Park usytuowany jest w pobliżu Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie znajduje się Izba Pamięci Narodowej, Przedszkola Samorządowego oraz hali sportowej. W odległości ok. 150 m od parku znajdują się również: Miasteczko Rowerowe, korty tenisowe, boisko piłkarskie
i Orlik. Niedaleko parku przebiega nitka Szlaku Papieskiego i 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK.

Park jest miejscem spotkań mieszkańców, turystów oraz wypoczynku dla dzieci
i młodzieży. W parku znajdują się ścieżki spacerowe z ławeczkami, boisko do plażowej piłki siatkowej z którego korzysta młodzież okolicznych szkół oraz uczestnicy turnieju sportowego w ramach organizowanego Święta Gminy Tymbark. Dla dzieci przygotowano plac zabaw
z urządzeniami takimi jak huśtawki, zjeżdżalnia, piaskownica. W parku znajdują się również elementy siłowni zewnętrznej, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób dorosłych i młodzieży. Park jest oświetlony co umożliwia korzystanie z niego do późnych godzin wieczornych.

Park jest miejscem zabaw dla przedszkolaków i organizowanych gier terenowych oraz biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Przewiń do góry
Skip to content