Kościół św. Katarzyny Panny i Męczennicy w Kamionce Małej

Fot.Kamil Bańskowski

Świątynia rzymskokatolicka w miejscowości Kamionka Mała, pełniąca funkcję kościoła parafialnego parafii pw. św. Katarzyny. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu. Pierwszy kościół w Kamionce zbudowany został w XV wieku, został jednak zniszczony. Fragmenty budulca z tego obiektu zostały wykorzystane przy budowie nowej świątyni w 1778 roku. W 1790 miała miejsce pierwsza większa przebudowa kościoła – wzniesiono wówczas wieżę. Kolejna przebudowa to rok 1884 – dobudowano wówczas prezbiterium, kaplicę boczną, kruchtę i zakrystię. W tym samym roku kościół został poświęcony.

Jest to świątynia orientowana, jednonawowa, wzniesiona z drewna według zasad konstrukcji zrębowej, z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, kryta gontem, pozbawiona widocznych cech stylowych. Od frontu przylega do niej kwadratowa wieża konstrukcji słupowej z niewielkim przedsionkiem, szalowana deskami. Wieża ta nieznacznie zwęża się ku górze i podzielona jest na dwie kondygnacje. Wieńczy ją baniasty hełm z latarnią. Nad nawą znajduje się jeszcze jedna, mniejsza wieżyczka na sygnaturkę. Obok kościoła stoi kamienna dzwonnica z 1925, wzniesiona w kształcie arkady. Wnętrze świątyni zdobi polichromia figuralna z 1857, autorstwa Ferdynanda Miklasińskiego.

Ołtarz główny pochodzi z XIX wieku. Znajduje się w nim drewniana figura św. Katarzyny, otoczona tu szczególną czcią. Po bokach umieszczono posągi świętych Piotra i Pawła oraz biskupów. Ołtarze boczne pochodzą sprzed 1728 roku. Są to ołtarz z rzeźbą Święty Józef z Dzieciątkiem w drewnianej sukience, ołtarz z obrazem Matka Boska z Dzieciątkiem, ołtarz z obrazem Najświętsze Serce Pana Jezusa – złożony w 1891 z elementów barokowych i rokokowych.

Wewnątrz kościoła uwagę zwracają zabytkowe elementy jego wyposażenia: barokowy krucyfiks z XV wieku na belce tęczowej, kamienna chrzcielnica z XIX wieku, wykonana przez ludowego artystę na wzór podobnych obiektów renesansowych, zdobiona polichromią przedstawiającą ewangelistów ambona, obrazy: Chrystus zmartwychwstały, Błogosławiona Kinga, namalowany na desce w XVII wieku, Chrystus w drodze do Emaus z XVII wieku, Syn marnotrawny z XVIII wieku, Święty Wojciech i Święty Józef z 1797 roku, Chrystus i dzieci z przełomu XVIII i XIX wieku, Święty Mikołaj z przełomu XVIII i XIX wieku, barokowe organy, wykonane w Starym Sączu w 1683 dla kościoła w Brzezinach, następnie odkupione i przewiezione do Kamionki.

Przewiń do góry
Skip to content