Kościół pw. Świętego Michała Archanioła w Mszanie Dolnej (dawny numer 103)

Fot. Kamil Bańkowski

Parafia należąca do dekanatu Mszana Dolna (archidiecezji krakowskiej). Została utworzona w 1350. Mieści się przy ulicy Jana Pawła II. Swoim zasięgiem obejmuje wiernych z miejscowości: Mszana Dolna, Łostówka oraz Mszana Górna (częściowo).

Odpust parafialny obchodzony jest dwukrotnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego – święto Trójcy Przenajświętszej, w ostatnią niedzielę września – święto Michała Archanioła.

Nadzór nad parafią sprawują księża diecezjalni a pomagają im siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Funkcję kościoła parafialnego pełni neogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła, zbudowany w latach 1900–1901.

Początki istnienia Mszany Dolnej sięgają XIII wieku, a już w 1345 została ona oficjalnie ulokowana przez Kazimierza Wielkiego, który ufundował we wsi parafię i wyznaczył uposażenie dla kościoła i probostwa. Początkowo parafia otrzymała wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i taki patronat miały dwie pierwsze świątynie w Mszanie: XIV-wieczna, ufundowana przez rodzinę Pieniążków, oraz zbudowana w 1710, po tym jak w czasie potopu szwedzkiego Mszana całkowicie spłonęła. Pod koniec XVII wieku patronem parafii został Archanioł Michał. W latach 1891–1901 zbudowano obecny kościół parafialny. W 2005 z części parafii św. Michała Archanioła wydzielono nową parafię pw. Miłosierdzia Bożego.

Przewiń do góry
Skip to content