Kaplica św. Barbary w Łostówce

Fot. Kamil Bańkowski

Jej budowę rozpoczął w 1831r.Szymon Dziedzina, a zakończyła jego żona Barbara. Jest to świątynia murowana. Opiekę nad nią sprawują duchowni z pobliskiej parafii w Mszanie Dolnej. Wewnątrz znajdują się m.in.: figura św. Barbary, posąg św. Wojciecha i zabytkowy krucyfiks oraz chrzcielnica.

Na ścianie budynku umieszczona jest pamiątkowa tablica następującej treści: „Kaplica ku czci św. Barbary ufundowana przez Szymona Dziedzinę z żoną i synem Janem i powtórnym mężem Maciejem Wojtyczką. Ukończona została w 1833; kaplice odrestaurowano 1993 staraniem miejscowego proboszcza z wydatnym udziałem rodziny fundatorów kaplicy i całej parafii”.

4 grudnia 2013r. podczas corocznej Mszy św. obok kaplicy odsłonięty został obelisk upamiętniający pobyt papieża Jana Pawła II w tym miejscu. Inicjatywę w tej sprawie podjęli mieszkańcy  Łostówki, prezes Fundacji „Szlaki Papieskie”, Urszula Własiuk oraz proboszcza parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, ks. Jerzego Raźnego, na terenie której znajduje się kaplica św. Barbary. Zwiedzanie obiektu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z opiekunami kaplicy.

Przewiń do góry
Skip to content