Budynek dawnej Stacji Kolejowej PKP w Dobrej

Fot. Kamil Bańkowski

Budynek stacji kolejowej w Dobrej znajduje się na trasie linii kolejowej 104 Chabówka – Nowy Sącz. Stacja posiada zabytkowe semafory: kształtowe oraz wjazdowe z tarczami ostrzegawczymi, jak również naprężniki kolejowe.

Historia stacji sięga roku 1884. Została zbudowana przez Austriaków jako stacja na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przez lata służyła jako szlak komunikacyjno-towarowy.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia została zamknięta. Jednak dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie. Obecnie przejazdy pociągami „retro” wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Atutem jest malownicza trasa kolejowa, która prowadzi terenami dawnej Galicji, okrzyknięta jedną z najpiękniejszych w Polsce.

W maju 2004 roku, na stacji kolejowej w Dobrej, nagrywano sceny do  filmu „The Aryan Couple”, dramatu wojennego produkcji amerykańsko-brytyjskiej, opartego na faktach, którego akcja rozgrywa się w 1944 r. na Węgrzech. Na czas wykonywania zdjęć do filmu, stacja kolejowa w Dobrej imitowała stację Schaffhausen na granicy niemiecko-szwajcarskiej.

Przewiń do góry
Skip to content