Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
Po drodze na górę mijamy dużo charakterystycznych dla tego terenu zabudowań drewnianych, w tym za cmentarzem parafialnym budynek starego folwarku, obecnie zakon SS Franciszkanek Rodziny Maryi. Od Rynku, przy wjeździe do Zespołu Placówek Oświatowych stoi tablica informacyjna, związana z historią nieistniejącej już w tym miejscu synagogi i poświęcona pamięci żydowskim mieszkańcom miasta. Na Rynku został posadzony również dąb pamięci. Niedaleko Rynku, na ul. Jana Matejki odnajdziemy również wysoką wieżę Ochotniczej Straży Pożarnej, dalej dawny budynek Sądu Powiatowego, z pamiątkową tablicą poświęconą etnografowi badającemu kulturę górali Zagórzańskich – dr Sebastianowi Flizakowi. W tym samym kompleksie szkolnym, na ścianie niewielkiej hali gimnastycznej zamontowana została tablica związana z upamiętnieniem żołnierzy AK działających na tym terenie. Idąc dalej docieramy na cmentarz parafialny z zabytkową kwaterą wojenną nr 363 z czasów I wojny światowej. Na terenie cmentarza odnajdziemy wiele zabytkowych pomników oraz usytuowany w centralnej części pomnik ofiar II wojny światowej.
Zabytkowy park miejski im. hrabiów Krasińskich to pozostałość dawnego parku podworskiego. Park służy mieszkańcom jako zielony teren do rekreacji w centrum miasta. Park miejski jest podzielony na strefę rekreacyjną – gdzie znajduje się plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, istnieje również wybrukowana część w parku, która przewidziana jest na organizację imprez plenerowych i pikników. W tym miejscu najczęściej ustawiana jest scena, ekran do organizacji kina plenerowego oraz zaplecze organizacyjne i techniczne. Druga część z monumentalnym pomnikiem upamiętniającym poległych podczas II wojny światowej i głazem katyńskim stanowią część kontemplacyjną. Część parku, gdzie znajdował się budynek dworu hr. Krasińskich to teren Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, dworek został jednak przebudowany i dostosowany do potrzeb ośrodka, udało się jedynie zachować frontową elewację, nawiązującą do wcześniejszej architektury, można ją obejrzeć z daleka, spacerując wokół tego terenu. Obecnie prywatnym właścicielom udało się zachować w niezmienionej formie część zabudowań folwarcznych, stajnie, lamus to zabytkowe obiekty, w których po wojnie ulokowano przetwórnię win. Teraz funkcjonują jako restauracja z hotelem, warto podejść na teren „Folwarku Stara Winiarnia”, zachowane kamienne budowle są widoczne z daleka i charakterystycznie odcinają się od nowych, nadbudowanych pięter na potrzeby hotelu.
Warto zaznaczyć, że w sąsiedztwie parku znajduje się plac targowy, na którym w sobotę odbywają się targi staroci, co wtorek organizowany jest jarmark, natomiast przed świętami wielkanocnymi czy Bożym Narodzeniem targi świąteczne z produktami i wyrobami regionalnymi.