Autorska galeria sztuki Stanisława DOBROWOLSKIEGO „HOŁD KARPATOM”

Fot. K. Bańkowski

Na tak zwanym „Wydartem” w Kasinie Wielkiej otwarta została 21 maja 1999 r., staraniem wybitnego zagórzańskiego artysty-rzeźbiarza, Stanisława Dobrowolskiego jego niezwykle ciekawa galeria rzeźby pod nazwą „Hołd Karpatom”, stanowiąca istotny dorobek artystyczny oraz znaczący przyczynek do zagórzańskiego dziedzictwa kulturowego.

Stanisław Dobrowolski wrócił w rodzinne strony kilka lat temu. Wcześniej ukończył w Warszawie studia na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych i pracował w Pracowniach Konserwacji Zabytków oraz Filmie Animowanym. Za zaoszczędzone pieniądze kupił kawałek ziemi wraz z niewielkim domkiem. Dziś w jego pracowni pełno dziwnych, rzeźbionych w drzewie figur, wielkich korzeni drzew i starych, powyginanych pni. Niesamowite rzeźby wykonane ręką przyrody, Dobrowolskiemu pomagają gromadzić uczynni sąsiedzi.

Obok pracowni znajduje się plenerowa galeria, w której artysta prezentuje swoje prace. Rzeźby zgromadzone w prywatnej galerii sąsiadują z freskami, którymi artysta postanowił ozdobić ściany. Zwracają uwagę napisy: „Hołd Karpatom” i „Tobie Polsko”. Twórczość Stanisława Dobrowolskiego łączy nowoczesność formy z tradycją. Proste uderzenia dłuta lub siekiery mają nawiązywać do surowości krajobrazu. W odległości ok. 2 km od Galerii znajdują się dwa pomniki autorstwa artysty. Pierwszy z nich znajdziemy na przełęczy Gruszowie, drugi na przysiółku „Na Mogile” w Kasinie Wielkiej.

Przewiń do góry
Skip to content