Kościół św. Andrzeja Apostoła w Słopnicach
Zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka w miejscowości Słopnice, pełniąca pierwotnie funkcję kościoła parafialnego, a obecnie kościoła pomocniczego miejscowej parafii pw. św. Andrzeja Apostoła.
Pierwszy kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Słopnicach powstał już w II połowie XIV wieku, a rozebrany został pod koniec XVII wieku. Podjęto wówczas decyzję o budowie świątyni zachowanej do dziś.
W XIX i XX wieku kościół przeszedł kilka remontów: w 1853 obito wnętrze deskami, wymieniono okna i odnowiono ogrodzenie, w 1854 odnowiono ołtarz i wykonano malowidła naścienne, w latach 60. XIX wieku odnowiono ołtarze, wstawiono rzeźby i zmieniono pokrycie dachu, po drugiej wojnie światowej kościół został odnowiony, w latach 1953-1955 odnowiono ołtarze i wykonano nowe tabernakulum, a kościół został zelektryfikowany, w latach 1962-1965 zdarto stare polichromie i zastąpiono je nowymi, w 1973 wykonano ołtarz „twarzą do ludu”, w 2009 wymieniono pokrycie dachu, zachowując cenną populację gnieżdżącego się pod nim nietoperza podkowca małego.
Kościół św. Andrzeja w Słopnicach to drewniana świątynia wzniesiona według zasad konstrukcji zrębowej z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Nie posiada wieży, a jedynie niewielką wieżyczkę na sygnaturkę. Do głównej bryły kościoła przylega piętrowa zakrystia, kaplica św. Józefa i od frontu niski przedsionek z pulpitowym daszkiem.
Obok kościoła, wkomponowana w ogrodzenie, stoi murowana dzwonnica parawanowa
z trzema arkadami. Wiszą w niej trzy dzwony: „Maryja”, „Andrzej” i „Wojciech”, wykonane
w latach 60. XX wieku. Dzwonnicę zdobią również figury Matki Bożej Bolesnej i Chrystusa Frasobliwego, wykonane przez Andrzeja Kwiatkowskiego.
Wnętrze kościoła nakryte jest stropami płaskimi z zaskrzynieniami w nawie, wspartymi na słupach. Na ścianach znajdowała się kiedyś polichromia figuralna, ale zdarto ją w latach 1962-1965. W ich zastępstwie wykonano polichromię z wizerunkami polskich świętych i błogosławionych. Na górną część ścian nałożono płótno i krakowski artysta Romuald Reguła wykonał na nim polichromię, stylizując ją na styl renesansowy. Poszczególne obrazy zostały podpisane.
Ołtarz główny częściowo murowany z drewnianą nadstawą, poświęcony jest Najświętszej Maryi Pannie. Umieszczono w nim późnorenesansowy obraz Święta rozmowa, namalowany na desce, przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem, św. Andrzejem, św. Mikołajem i małą postacią duchownego z herbem Odrowąż, która wyobraża fundatora kościoła. Obraz namalowany został w 1637. kościele znajdują się cztery ołtarze boczne: ołtarz św. Józefa – rokokowy, z obrazem św. Józefa z XVIII wieku, ołtarz św. Antoniego Padewskiego, ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej. Na uwagę zasługują również inne elementy wyposażenia kościoła w Słopnicach: XVIII-wieczna ambona, kamienna chrzcielnica z XIX wieku, barokowa rzeźba Matki Boskiej, gotycki obraz Ukrzyżowany, dwa moździerze, skarbiec o 12 ryglach,
5 krucyfiksów, XVIII-wieczne obrazy, stacje Drogi Krzyżowej, wykonane w 1967 przez Romualda Reguła.