Kapliczka na Górkach w Tymbarku – Góra Zęzów
Kaplica mszalna p.w. N.M.P. zbudowana w 1826 r. Murowana z kamienia, otynkowana, kryta blachą. Wewnątrz: strop płaski, ołtarz z obrazem M.B. z Dzieciątkiem – XIX wiek. Obrazy: Veracion XVII – XVIII w., M.B. z Dzieciątkiem, św. Joachimem i św. Anną – XVIII w., Chrystus Bolesny – XVIII w. 4. Czas powstania: 1826 r. 5. Fundacja: mieszkańcy parafii, którzy opiekę nad kaplicą zlecili Sebastianowi Kapitanowi i dlatego do dzisiaj starsze pokolenie określa tę kaplicę ” u kapitaniki “.
W ciągu roku odprawianych jest kilka Mszy Św. ( w dni krzyżowe i jesienią – podziękowanie za jesienne zbiory ), a poza tym przez cały miesiąc maj odprawiane są tzw. “majówki”, a przez miesiac październik nabożeństwa różańcowe. W nabożeństwach tych liczny udział biorą tutejsi mieszkańcy.
Kapliczka murowana, „na górach” p.w. N.M.P., z przełomu XVIII i XIX wieku z półokrągłą absydą i wieżyczką na sygnaturkę. Założona przez Sebastiana Kapitana w 1826 r. Kapliczka murowana z kamienia, otynkowana, kryta blachą. Wewnątrz obrazy: Veraicon (XVII w.), Matka Boska ze św. Józefem i Marią Magdaleną (ludowy) i Chrystus – pochodzące z. poł. XIX w.
Mieszkańcy parafii, opiekę nad kaplicą zlecili Sebastianowi Kapitanowi dlatego do dzisiaj starsze pokolenie określa tę kaplicę ” u kapitaniki „. W wieżyczce znajdują się tzw. dzwonki loretańskie, które mieszkańcy uruchamiają w czasie nadchodzącej burzy gradowej, wierząc że ich dźwięk rozpędzi chmury niosące zniszczenie. Z głosem sygnaturki tej kapliczki związane jest przysłowie: „Gdy kapitonka dzwoni – to burzę rozgoni”.